Wielkopolska Dolina Energii to obszar tworzony przez pięć powiatów: Miasto Konin, koniński, kolski, turecki i słupecki obejmujące łącznie 43 gminy i 15 miast. To region świadomie wchodzący w proces transformacji energetycznej – przejścia od energetyki węglowej do tej opartej o OZE i najnowsze technologie. Działania w celu tworzenia czystego i ekologicznego przemysłu są motorem napędowym lokalnych samorządów i przedsiębiorców.
Co nas wyróżnia?
nastawienie na zielone źródła energii
dobra dostępność komunikacyjna
kapitał ludzki o dużym potencjale
dostęp do środków unijnych
Wczoraj
Wielkopolska Dolina Energii to miejsce, gdzie wytwarzana jest energia. Złoża węgla brunatnego eksploatowane metodą odkrywkową dały początek funkcjonowania górnictwa.
W ślad za nim powstały jedne z największych elektrociepłowni w kraju Grupa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Obszar wyspecjalizował się w przemyśle energetycznym i bazującym na energii spalanego węgla. Przez lata funkcjonowały tu Huta Aluminium, brykietownia czy Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego. Rozwój przestrzenny obszaru jak i struktura zatrudnienia i wykształcenia mieszkańców zostały na dziesięciolecia zdominowane przez przemysł wydobywczy i energetyczny. Jednak wyczerpywanie się zasobów węgla brunatnego oraz chęć zmiany gospodarki na nisko emisyjną stwarzają dla subregionu nowe wyzwania. Konieczne jest zastąpienie miejsce pracy oraz zabezpieczenie samorządów przed utratą wpływów z podatków.
Dziś
Z chęci podołania wyzwaniom transformacji pojawiła się wspólna inicjatywa pod marką Wielkopolska Dolina Energii. Nawiązuje ona swoją nazwą i misją do tradycji przemysłowych obszaru. Szanuje tożsamość mieszkańców i ich związek z przemysłami wytwarzania energii. Pragnie jednak przyczynić się do istotnej zmiany w zakresie źródeł pozyskiwania energii. W procesie sprawiedliwej transformacji chce zaangażować mieszkańców, przedsiębiorców i samorządy w zmianę źródeł wykorzystywanej energii na czyste środowiskowo zasoby.
Obecnie obszar ten przeobraża się w dolinę czystych energii opartych o odnawialne źródła energii (OZE). Region stawia na farmy fotowoltaiczne, farmy eolski, geotermię, biogazownie i alternatywne formy produkcji energii ze śmiałymi projektami opartymi i energię uzyskiwaną z wodoru.
Wciąż jednak należymy to tych regionów w Unii Europejskiej gdzie liczący się odsetek miejsc pracy przypada na sektor górniczy.
Jutro
Wielkopolska Dolina Energii jest ściśle powiązana z ambitnymi planami powstającymi w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Kilka projektów z innowacyjnym wykorzystaniem wodoru powstać mają właśnie tutaj. Jeden to stworzenieH2Lab - Centrum Zastosowania Wodoru w Koninie. Kolejny to projekt PKS który planuje zbudowanie floty autobusów napędzanych wodorem. Autobusy takie już produkowane są w stolicy Wielkopolski pod marką Solaris Hydrogen. Pozwalają one na pokonanie nawet 350 km i napędzane są energię elektryczną, która powstaje w ogniwie wodorowych. Co ciekawe jedynym produktem ubocznym reakcji chemicznej napędzającej pojazd jest wodą. Biznesowe plany na wykorzystanie wodoru do produkcji energii ma również Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Koni.
Misją wspólnych działań jest:
Wzmocnienie potencjału gospodarczego, innowacyjnego i społecznego subregionu konińskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia jego mieszkańców.
A wizja, do której dążymy to:
Chcemy stać się liderem w nowoczesnym przemyśle energetycznym jako marka „Wielkopolska Dolina Energii”.